Menu

Uygulama ve Bakım

  • afromosia lamine parke dukatti parquet1
  • meşe lamine parke lüx dukatti parquet1
  • ahşap merdiven dukatti parquet1
  • AMERİKAN walnut  DUKATTİ PARQUET1
  • LAMİNE PARKE AFRORMOSİA1
  • parke-uygulama
  • parke-uygulama-bakim
  • parke-uygulama-isleri

LAMİNE PARKE UYGULAMA

• Lamine Parkelerin depolanacağı ortamın da nem, su ve aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalmaması ve istiflenen paketlerin asla doğrudan beton zemin üzerine konmaması gerekir.
• Lamine parke mekanlarınıza değer katan eşsiz , doğal bir zemin malzemesidir. Ancak doğal ahşabın depolamadan uygulamaya ve kullanıma kadar içinde bulunduğu tüm mekanlarda ortam koşullarının ve depolama şartlarının dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.
• Uygulama yapılacak mekanda kapı ve pencereler takılmış , tüm boşluklar kapatılmış olmalıdır. Tercihen lamine parke mekanda yapılacak en son iş olmalıdır.
• Lamine Parke uygulanacak alanda şap kotunda ve terazisinde olmalı , şap içerisindeki bağıl nem miktarının % 30‘ı(yere yapıştırmada %20u aşmaması gerekir. Yüzer sistem uygulama yapılması durumunda 2 mm kadar bozukluklar tolere edilebilir. Ancak yere yapıştırma uygulama yapılması durumunda ise şapın son derece düzgün olması veya tesviye şapı uygulaması ya da şap üzerine kontraplak konularak uygulaya geçilmesi gerekir.
• Lamine Parke uygulanacak olan mekanda havada %30-%60 arası bağıl nem ve minimum 18 oC sıcaklık ideal koşulları sağlar. Yeni binalarda nem oranının daha yüksek olabileceği düşünülerek , oluşabilecek aşırı nemi yok etmek amacı ile mekanı ısıtmak veya havalandırmak bir çözüm olabilir.

CİLALI YÜZEYLLİ LAMİNE PARKELER BAKIM ve TEMİZLİĞİ

Genel Öneriler
Bir parkenin dayanıklılığı ve direnci o parkeye yapılan doğru ve düzenli bir bakımla ilgilidir. Dikkatli kullanılıp, bakım yapılırsa çok uzun yıllar boyunca ilk günkü halini muhafaza edecektir. Koruyucu keçeler sandalye ve masa ayaklarının altına monte edilmeli, özellikle ofislerinizde ve çalışma alanlarınızda sandalye altlarında şeffaf koruyucular kullanılmalıdır. Ağır ve kesici mobilya ayaklarının parkeyle olan direkt temasından kaçının. Kir ve çakılların parkeye zımpara etkisi yapacağını ve çizeceğini unutmayın. Altı ıslak ayakkabıların, kuruması için açık bırakılan şemsiyelerin parkenin yüzeyinde kabarma yaratabileceğini ve parkeyi soldurabileceğini unutmayın. Temizlik yaparken daima çok iyi sıkılmış bir bez kullanın. Bezinizi parke üzerinde sıkmayın. Micro-fiber bezler kullanmayın. Temizlik yaparken alkol ve benzeri maddeler kullanmayın ve sadece duru suyla temizlik yapmayın. Parke üzerine ilk birkaç hafta halı sermekten kaçının. Yerden ısıtmalı ortamlarda yere yapışan paspaslar kullanmamaya dikkat ediniz, aksi takdirde parke ile kimyasal bir reaksiyona girebilir
Lamine parke temizlik
• Günlük temizlik için sadece kuru paspas ya da elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.
• Detaylı temizlikte ise elektrik süpürgesi ardından hafif nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu iş için paspas yerine bez kullanmanız daha uygun olur çünkü paspas parke üzerinde daha fazla su bırakabilir.
• Temizlik yaparken amonyak içermeyen yumuşak temizleme maddeleri kullanabilirsiniz.
• Parkenin en büyük düşmanı çamur , kum ve çakıldır. Ticari mekanlarda kapı girişlerinde mutlaka kaliteli paspaslar kullanılmalıdır.
• Parke üzerinde kullandığınız tekerlekli sandalyelerin yumuşak tekerlekli olmasına dikkat edin ya da bu sandalyelerin altında koruyucu mat kullanın .
• Ağır eşyaların ayaklarının altına kaliteli keçe koruyucular yapıştırın ve bu tür eşyaları parke üzerinde kaydırarak taşımamaya çalışın.
• Parke üzerine herhangi bir sıvı dökülmesi durumunda bu sıvıyı hemen silin , zemin üzerinde beklemesine izin verirseniz parkenizde deformasyona neden olabilirsiniz.
• Lekeler için;
Yiyecek, içecek lekelerini az nemli bir bezle, tercihen ahşap temizleyici ile siliniz. Yapışkan madde, mürekkep, ruj, şerit sürtünme izleri gibi zor lekeleri önce ahşap temizleyici ile ovarak silinizi ardından mineral suyu ile nemlendirilmiş bez ile temizleyiniz. Yanmış, kopmuş, çizilmiş parkeler için tedarikçinizle görüşünüz.

Neden lamine parke

• Kullanıma hazırdır.
• Uzun ömürlüdür, dayanıklıdır.
• Doğanın ve ahşabın sıcaklığını döşendiği mekana taşır.
• Alttan ısıtmalı mekanlar başta olmak üzere her türlü mekana uygundur
• Konforludur.
• Sistre edilmiş ve cilalanmıştır, dolayısıyla döşeme sırasında sistre ve cilaya ihtiyaç duyulmaz. Ancak gerekirse birçok kez sistre cila yapılabilir.
• Kolay montaj yapılır, mevcut zeminin üzerine de monte edilebilir.
• Yüksek frekanslı seslerin yutulmasını sağlayarak akustik olarak da konforlu bir ortam sağlar.
• Doğada giderek azalan değerli ağaçlar sadece en üstte kullanıldığı için çevre dostudur.
• Lamine parkeler mikrop ve bakteri barındırmaz ve elektrostatik ortam oluşturmaz.

LAMİNAT PARKE

Uygun Döşeme :

Laminat Parke bileşimindeki temel madde ahşaptır.Bir odanın nem oranı kış ve yaz mevsimlerinde değişebileceği için zeminin çalışması esastır.Genleşme payı her metrede 2 mm ye ulaşabileceğinden kaplanacak olan toplam yüzeyin büyüklüğüne göre hesaplanması gerekmektedir.Bu nedenle, tüm döşeme çevresinde asgari 8 ila 10 mm lik bir genleşme payı öngörülmektedir.Bu genleşme payının boru veya eşik yakınlarında da dikkate alınması gerekmektedir.Koridor gibi mekanlarda, zemin tek yönde hareket edebileceğinden kenarlarda daha fazla boşluk bırakılması önerilmektedir.Ayrıca kapı altlarında da olabileceği gibi, mümkün olan her yerde bir genleşme payı öngörünüz.Bu genleşme paylarının süpürgelik profilleriyle kapatılması gerekmektedir.Görüntünün daha hoş olması için döşemenin tercihen uzun duvar ve ışık yönüne paralel olarak yerleştiriniz.Odanın köşe noktasından başlayarak tercihen her iki yönde döşeyebilirsiniz.Unutmayın ki en kolay yöntem dilin yive geçme yöntemidir.

Son sıra ile duvar arasında 10 mm lik bir genleşme boşluğu bırakmak gereklidir.Son sıranın uzun kenarlarını keserken buna dikkat edilmelidir.Bu sıranın panellerini bir önceki sıranın panellerine paralel olarak yerleştiriniz.Uzun kenarı bir çekiç ve bir yardımı ile kilitleyiniz. Kısa kenarı montaj takozu yardımıyla çakınız.

Laminat parke, panellerin sadece lamba zıvanalarından tutkallanarak ya da clic sistemlerle takılarak yüzer sistemler uygulanan malzemelerdir. Paneller yere yapıştırılmaz. Duvarla aralarında 10 – 15 mm boşluk bırakılmalıdır. 60 m² ve üzeri alanlarda mekan parçalara bölünerek uygulama yapılır.

Uygulama:

İlk panel dişli kısmı duvara gelecek şekilde yerleştirilir. Duvarla panel arasındaki mesafe minimum 10 mm olmalıdır. Tutkal kullanılmadan ilk üç sıra yerleştirilir. Son panel ters çevrilir ve duvarla mesafe bırakılarak kesilecek yer işaretlenir. Her sıra bir önceki sıradan artan parça ile başlar. Yan yana iki panelin uçları arasında en az 40 cm mesafe bırakılır. Tutkal kullanılacak ise malzeme cinsine dikkat edilmelidir ve fazla tutkal parke yüzeyinden kurumadan silinmelidir. Tüm alanı bu şekilde uygulayıp bitirdikten sonra, duvar diplerindeki boşlukları uygun renkteki süpürgelik ve profil ile kapatarak zemin kullanılır hale getirilir.

Genel Bakım

Laminat parke Temizlenmesi basit kiri ve tozu kolayca bir vakum veya süpürge ile temizlenmelidir.

Daha zor-, toprak kaldırmak için bir bez sade su ile çok hafif nemlendirilmiş kullanın. Daha sonra temiz bir bezle yüzeyi silin. Hiçbir koşul altında zemin ıslak s olmamalıdır.

Asla sabun çözümleri, mumlar, Avcılar, cilalar, veya herhangi bir aşındırıcı malzemeler kullanmayınız.

Yüksek trafik alanlarda ve tüm girişlerinde paspasları idışarıdan gelen kir ve topraktan koruyunuz

Sandalye ve mobilya ayakları üzerinde koruyucu keçe tamponları daha fazla zemin korumak için tavsiye edilir.

Bazen, bazı şeyler sakız ya da mum gibi kata “yapışmış” hale gelebilir. Bu durumu plastik bir spatula ile zemini yavaşça kazıyın . Kalıntıyı nemlendirilmiş bezle silin.

Amonyak bazlı temizleyiciler, akrilik kaplama ürünleri, deterjan, çamaşır suyu, parlatıcı ve yağ sabun veya temizlik sabunları balmumu;bnlaraı kesinlikle kullanmayın

Suyun laminat parke üzerinde uzun süre durmasına izin vermeyin.

MASİF PARKE

Şapın kuruması sırasında oluşan çatlaklar tamir edilmelidir.

Yerden ısıtmalı zeminlerde şap kuruduktan sonra ısıtma serpantinlerindeki su ısısı 2-3 gün 30-35° beklenir. Döşeme işlemi bittikten sonra 3-5° C `lık kademelerle hedef ısıya ulaşır. Zemindeki parkenin belli bir ısı gerginliği olduğu göz önüne alınmalı ve 25-30°C sınırını geçmemelidir.

Şap: Sıkı dökülmüş, sert ve 4-6 cm kalınlığında olmalıdır. Şap üzerinde sert bir cismi sürterek sertlik kontrolü yapılacaktır. Sürtünme sırasında iz ve toz oluşmamalıdır

Kullanılacak olan parkenin nem oranı 8-12 arasında olmalıdır.

Tüm su tesisatı gözden geçirilmeli, herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen su sızıntıları mutlak surette giderilmelidir. Ahşabın en büyük düşmanı nem ve doğrudan su temasıdır.

Seçilen zemin tipi her ne olursa olsun mutlak surette zeminin seviyesi her noktada aynı olmalıdır.

Parke döşenecek ortamın ısısının 15 C civarında olması, tutkalın daha kolay ve kısa sürede donması için tercih nedenidir.

Boya son katı dışında herhangi bir tamirat, alçı, sıva vb. gibi inşaat ve dekorasyon işlerinin kalmaması sağlanmalıdır.

Parke döşenecek mekanın tüm doğramaları ve pencere camları takılı olmalıdır.

Parke uygulanacak zemin şap esaslı ise, şap en az 3 cm kalınlığında ve kuru olmalıdır. Şapın kuruluğu konusunda tereddüdünüz varsa hidrometre ile şap nemini ölçtürünüz. Şapın sertleşmesi birkaç gün içinde gerçekleşir. Ancak üzerine doğrudan parke uygulanabilecek kuruluğa ulaşması için mevsim şartlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak en az 30-45 güne ihtiyaç vardır. İyi kurumayan şapın üzerine uygulanan parke kısa sürede şaptaki nemi emer ve bunun sonucunda genleşir.

Masif parkelerin ortam rutubetine gelmesi için, döşenecek mekana döşeme işlemi başlamadan en az 10-15 gün önce konmalı ve eğer naylon ambalaj içinde iseler ambalajı açılmalıdır.

Parke ve döşeme işlemi bitikten sonra en az 2-3 haftalık bir süre geçmeden sistre ve cilalama işlemlerini yaptırmayın. Unutmayın ki ahşap yaşayan bir malzemedir ve uygulandığı ortamın nemine, ısısına göre azda olsa bazı ufak hareketlenmeler gösterebilir. Sistre ve cila işlemi parke döşeme işleminden hemen sonra yapılırsa parkenin gözenekleri zımpara tozu ve cila ile kapanacağından ağaç, ortamın ısı ve nemine daha uzun sürede uyum sağlayacak ve eğer ortam nemi parke neminden fazla ise muhtemelen parke yüzeyinde küçük iç bükey toplanmalar olacaktır.

Masif parke temizliği

Bir parkenin dayanıklılığı ve direnci o parkeye yapılan doğru ve düzenli bir bakımla ilgilidir. Dikkatli kullanılıp, bakım yapılırsa çok uzun yıllar boyunca ilk günkü halini muhafaza edecektir. Koruyucu keçeler sandalye ve masa ayaklarının altına monte edilmeli, özellikle ofislerinizde ve çalışma alanlarınızda sandalye altlarında şeffaf koruyucular kullanılmalıdır. Ağır ve kesici mobilya ayaklarının parkeyle olan direkt temasından kaçının. Kir ve çakılların parkeye zımpara etkisi yapacağını ve çizeceğini unutmayın. Altı ıslak ayakkabıların, kuruması için açık bırakılan şemsiyelerin parkenin yüzeyinde kabarma yaratabileceğini ve parkeyi soldurabileceğini unutmayın. Temizlik yaparken daima çok iyi sıkılmış bir bez kullanın. Bezinizi parke üzerinde sıkmayın. Micro-fiber bezler kullanmayın. Temizlik yaparken alkol ve benzeri maddeler kullanmayın ve sadece duru suyla temizlik yapmayın. Parke üzerine ilk birkaç hafta halı sermekten kaçının. Yerden ısıtmalı ortamlarda yere yapışan paspaslar kullanmamaya dikkat ediniz, aksi takdirde parke ile kimyasal bir reaksiyona girebilir

NEDEN AHŞAP PARKE

Ahşap insanlığın kullandığı en eski ve mükemmel bir yapı malzemesidir. Anadolu’da binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Ahşap; yaşayan, doğal, nefes alan yapısı ile insan doğasına en yakın malzemedir. Günümüz ve geleceğin çevre ve enerji sorununa yanıt veren doğal bir üründür

Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir

Ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranı, betonarme ve çelikten yüksektir. 1 kg. ahşap, 1 kg beton ya da çelikten daha fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metreye kadar açıklıklar bile kolonsuz geçilebilmektedir. Bu tip yapılarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamıyor.

Ahşap doğa şartlarına ve depreme dayanıklıdır

Ahşabın yangına karşı direnci yüksektir

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür.

Ahşap Sağlıklıdır

Üstün ısı ve nem yalıtımı özellikleri ile ahşap yapılar, içinde yaşanacak en sağlıklı ortamı sunmaktadır. Beton yapılar yaydıkları radyon gazı nedeniyle toksit yapıya sahiptir.

Ahşap Kaynağı Yenilenebilen Tek Yapı Malzemesidir

Ahşap, üretimi ve işlenmesi için en az enerji gerektiren yapı malzemesidir. Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların azalmasını değil daha bilinçli olarak yaşatılmasını sağlar.

“Ahşap hafiftir, depreme dayanıklıdır, beton ve çelikten daha uzun ömürlüdür, bakımı demir ve çelikten çok daha kolaydır, insan metabolizmasına en uygun yapı malzemesidir, yapımı kolaydır.”